Raad 30 maart 2023 Motie Voorkom nieuwe blokkades van Exctinction Rebellion in Den Haag
De raad van de gemeente Den Haag, in vergadering bijeen op 30 maart 2023, ter bespreking van de demonstraties op 11 maart 2023.
Constaterende dat,
• Extinction Rebellion (XR) al zesmaal een illegale blokkade van de A12 in Den Haag heeft georganiseerd;
• XR als doel heeft om de wet te overtreden dat in Den Haag nog vaker wil doen;
• XR niet openstaat voor gesprekken met de burgemeester van Den Haag;
• de blokkades gevaar opleveren voor hulpverleners, demonstranten en passanten;
• het de burgemeester van Den Haag niet gelukt is om deze illegale blokkades te voorkomen;
• het de burgemeester van Den Haag niet gelukt is om deze blokkades snel te verhelpen;
• de illegale blokkades inmiddels een aanzuigende werking hebben waardoor het aantal deelnemers (massaliteit) is toegenomen en de samenstelling (minderjarige jongeren, ouderen, orkesten, demonstratie toeristen) is veranderd;
• de inzet van waterwerpers zorgt voor verdunning van het aantal demonstranten en een afschrikwekkende werking heeft;
• vele extra politieagenten (meer dan 900!) moeten worden ingezet om de veiligheid in Den Haag te waarborgen, waardoor ze hun werk in de eigen gemeenten niet kunnen uitvoeren;
• zogenaamde ‘solidariteitsdemonstraties’ bijdragen aan de blokkades van Den Haag en het voor de politie onmogelijk maken om de illegale blokkades te beëindigen.
Overwegende dat,
• het faciliteren van illegale blokkades van XR moet stoppen ;
• ‘solidariteitsdemo’s’ niet moeten plaatsvinden naast de A12 maar op het Malieveld.
Van mening dat,
• de aanpak van de burgemeester van Den Haag moet worden aangescherpt om toekomstige blokkades van Den Haag te voorkomen.
Verzoekt het college,
• blokkades van Den Haag te voorkomen door extra juridische, organisatorische, materiele en/of capacitaire maatregelen te nemen.
en gaat over tot de orde van de dag.
Arjen Dubbelaar
Hart voor Den Haag