Janice Roopram: “Dit gaat ten koste van kwetsbare ouderen”

Door alle uitgestelde operaties knelt het in de thuiszorg. Patiënten kunnen soms niet direct het ziekenhuis uit omdat er geen nazorg is. Ook krijgen ze minder uren hulp, zo schrijft het AD. Hart voor Den Haag trekt aan de bel en wil opheldering over de gevolgen voor onze ouderen en kwetsbaren.

De voorzitter van de branchevereniging Actiz geeft aan dat er meer hulpbehoevende 65-plussers zijn, maar dat het aantal zorgmedewerkers niet groeit. Patiënten kunnen soms niet direct het ziekenhuis uit omdat er geen nazorg is. Ook moet een deel van de cliënten lang wachten voordat een verpleegkundige kan helpen bij bijvoorbeeld het douchen en aankleden. “Het is dieptriest om te lezen dat mensen hun laatste levensdagen niet meer thuis kunnen doorbrengen omdat er geen begeleiding is”, zegt raadslid Janice Roopram die zich grote zorgen maakt over de schrijnende situaties bij hulpbehoevenden en kwetsbare ouderen.

Wijken sneeuwen onder

Het gaat sinds de coronapandemie vooral over de drukte in de ziekenhuizen maar ook in de wijken loopt het werk op. Wijkverpleegkundigen komen handen tekort om alle cliënten te kunnen douchen, wonden te verzorgen of medicijnen te geven. “De wijken sneeuwen echt onder op dit moment. We hebben laatst nog aandacht gevraagd voor hulpbehoevende mensen die ellenlang moeten wachten op bijvoorbeeld een traplift of scootmobiel en daar komt deze berichtgeving nog eens bovenop”, aldus Roopram die erop wijst dat de gemeente een zorgplicht heeft naar haar inwoners. “We zijn dan ook benieuwd naar hoe het stadsbestuur omgaat met het zorginfarct die ook de Haagse ouderen treft.” Door de grotere zorgvraag, het personeelstekort en hoog ziekteverzuim, werken thuiszorgmedewerkers en wijkverpleegkundigen zich een slag in de rondte. “Als mensen langer moeten wachten op een operatie dan kan het zo zijn dat hun conditie achteruit gaat. Hierdoor gaan de mensen minder fit de operatie in en hebben ze nog meer zorg nodig. Een logische maar verschrikkelijke optelsom”, zegt Roopram die zich ook afvraagt hoe de samenwerkingsafspraken tussen ziekenhuizen, huisartsen, thuiszorginstellingen en gemeente zijn. De grootste partij wil ook weten wat de status is van de ‘Zorg Werkt Academie’.

Hart voor Den Haag stelt schriftelijke vragen waarin ze opheldering vragen van het college.

Lees hier onze schriftelijke vragen

 *https://www.ad.nl/binnenland/zorginfarct-in-de-thuiszorg-patienten-krijgen-minder-uren-hulp-of-moeten-langer-wachten~a84c82cb/

 ** https://denhaag.raadsinformatie.nl/document/9555773/1/RIS307178_bijlage