Hart voor Den Haag partijleider Richard de Mos bezoekt vanaf dinsdag, samen met Turks-Haagse ondernemers, Turkije voor een economische- en diplomatieke missie. De voorman van de grootste partij wordt ontvangen door de burgemeesters van Elaziğ, Diyarbakır, Karakoçan, Kovancılar en Palu. De Mos: “Om draagvlak voor samenwerking te krijgen bij Turkse Hagenaars is het belangrijk om contact te zoeken met de gebieden waar zij vandaan komen. Van de tienduizenden in Den Haag wonende Turken zijn er zo’n 25- tot 30.000 afkomstig uit de Koerdische regio Elaziğ.
Een regio die Den Haag vele ondernemers heeft opgeleverd die voor werkgelegenheid zorgen. Ondanks dat positieve aspect is de Haagse samenwerkingsrelatie met Turkije tot op heden nog weinig ontwikkeld. Ondanks het ontbreken van echte concrete samenwerking, bestaat er wel een groot draagvlak voor samenwerking met Turkije bij de Turkse gemeenschap in Den Haag. Deze missie zal gebruikt worden voor het identificeren van de thema’s waar een nieuw Hart voor Den Haag college na de gemeenteraadsverkiezingen van 2026 samenwerking zal zoeken en waar een concrete (economische) Haagse samenwerkingsrelatie met Turkije zal worden vormgegeven.”
Inzet De Mos gezien
Ondernemer Cem Sultan Özdemir (beter bekend als Johnny), één van de initiatiefnemers van de fact finding missie naar de regio Elaziğ stelt dat de inzet van De Mos voor de stad Den Haag niet onopgemerkt is gebleven binnen Turks-Koerdische gemeenschap in de stad.
“Of het nu gaat om het bereikbaar houden van het Hobbemaplein, de toekomst van de Haagse Markt, het leefbaar houden van de wijken Transvaal en de Schilderswijk of het bieden van een luisterend oor aan bewoners en ondernemers, altijd duikt de naam van Richard de Mos op. Wij willen hem helpen bij zijn missie om de stad weer als collegepartij te besturen. Hoe mooi is het dat hij ervoor kiest om vriendschapsrelaties te gaan ontwikkelen met Elaziğ? Dat kan goed zijn voor de Haagse economie en is relevant voor de uitwisseling van expertise op het gebied van de organisatie van lokaal bestuur, ten aanzien van de samenwerking met herkomstlanden.”
Economische wereldmacht
Turkije heeft in 2023, bij het 100-jarige bestaan van de republiek, aangegeven dat het bij de tien belangrijkste economieën ter wereld wil horen. Ook op de korte termijn zijn de vooruitzichten rooskleurig, met een verwachte economische groei in 2024 van 2,3 procent. Maar Nederlandse ondernemers halen nog lang niet alles uit Turkije, blijkt uit de cijfers. Zo zijn er nog geen zevenhonderd Nederlandse ondernemingen met vestigingen in Turkije.
“De Turkse markt groeit op alle fronten. Van de technologiesector tot de productie van groenten en fruit, de industrie en de kenniseconomie. Ook nemen de consumentenbestedingen toe en met een afzetmarkt van
75 miljoen inwoners, is dat natuurlijk ook interessant voor (Turks-)Haagse ondernemers,” aldus De Mos, die de komende dagen gaat onderzoeken hoe Den Haag in de nabije toekomst kan inspelen op kansrijke sectoren. “De Nederlandse regering heeft in 2011 negen topsectoren benoemd: in deze sectoren blinkt Nederland uit en is de internationale concurrentiepositie goed. Voor de topsectoren Agro en Tuinbouw, Creatief, Water en Life Sciences & Health is Turkije erg interessant. Wij gaan bezien of binnen deze sectoren bedrijven uit de Haagse regio kunnen aanhaken. Ook willen we uitvinden wat de vraag vanuit Turkije is inzake Nederlands/Haagse bedrijven.”
Rampgebied
Tenslotte zal De Mos ook het gebied bezoeken dat in januari 2020 werd getroffen door een grote aardbeving. De Mos: “Hierbij werden huizen en gebouwen verwoest en vielen er doden en gewonden te betreuren. Ik ben benieuwd of de wederopbouw voltooid is.”
De Mos sluit niet uit dat hij in de toekomst, al dan niet als wethouder, ook naar andere herkomstgebieden van Turks/Koerdische Hagenaars wil gaan om economische- en diplomatieke samenwerking te zoeken. We hebben het dan o.a. over Konya, Kars en Igdir.Vanaf dinsdag houdt De Mos via zijn LinkedIn-pagina een dagelijks blog bij over zijn missie naar Turkije.