Hart voor Den Haag: “Heel Den Haag straks betaald parkeren. Ordinaire melkkoe voor de gemeentekas”

Richard de Mos: “Geef Hagenaars alsnog een stem: onderzoek via een referendum – waar wij in ons verkiezingsprogramma voor pleiten – de invoering van betaald parkeren in de hele stad.”
Hart voor Den Haag reageert zeer kritisch op het bericht dat opnieuw meerdere Haagse wijken dit jaar betaald parkeren krijgen. (1) Volgens de partij dreigt betaald parkeren steeds meer een standaardmaatregel te worden, ook in wijken waar nauwelijks parkeerdruk is.
Fractievoorzitter Richard de Mos:
“Betaald parkeren moet geen melkkoe voor de gemeentekas worden. Het kan een nuttig instrument zijn als er aantoonbaar parkeerdruk is en bewoners het graag willen. Maar in Den Haag wordt het steeds vaker ingevoerd zonder duidelijke noodzaak.”
Referendum
Hart voor Den Haag wijst erop dat inwoners zich eerder massaal uitspraken tégen de verdere uitbreiding van betaald parkeren. Op initiatief van bewoners en met steun van Hart voor Den Haag werden meer dan 15.000 handtekeningen (!) opgehaald voor een referendum over de uitbreiding van betaald parkeren in de stad. Volgens De Mos is dat referendum uiteindelijk door het stadsbestuur, onder aanvoering van een D66-wethouder – nota bene van de partij die ooit is opgericht om referenda mogelijk te maken –, de nek omgedraaid.
De Mos: “Vele duizenden Hagenaars wilden zich uitspreken over betaald parkeren in hun wijk. In plaats van naar bewoners te luisteren, is dat referendum gekild. Dat is een keiharde klap voor de lokale democratie.”
Hart voor Den Haag benadrukt dat de partij niet per definitie tegen betaald parkeren is, maar wel tegen invoering zonder aantoonbare noodzaak. Volgens de partij moet invoering altijd gebaseerd zijn op objectieve parkeerdrukmetingen en draagvlak onder bewoners.
De Mos: “Eerst parkeerdruk meten en bewoners raadplegen – niet klakkeloos de hele stad aan de parkeerautomaat.”
In het verkiezingsprogramma pleit Hart voor Den Haag er daarom voor om via een referendum de invoering van betaald parkeren in de hele stad te onderzoeken op nut en noodzaak.
Daarnaast wijst de partij op ervaringen in andere steden. Uit onderzoek in Rotterdam blijkt dat betaald parkeren niet automatisch het parkeerprobleem oplost: bewoners betalen daar, net als hier, voor een parkeervergunning, maar moeten in tal van wijken nog steeds rondjes rijden omdat er simpelweg te weinig parkeerplaatsen zijn.
Volgens Hart voor Den Haag ligt het echte probleem vaak in een chronisch tekort aan parkeerplekken, zowel bovengronds als ondergronds.
De Mos: “Je kunt mensen wel laten betalen, maar als er te weinig plekken zijn blijft het probleem bestaan. Kijk liever naar echte oplossingen: meer parkeercapaciteit, slimmer gebruik van bestaande plekken en maatregelen zoals schuinparkeren waar dat kan. Voer betaald parkeren alleen in op plekken waar het echt nodig is en waar bewoners het steunen. Niet omdat de gemeentekas moet worden gevuld,” aldus De Mos.