“Er wordt te weinig gedaan met noodkreten van ouders en aan het ontwapenen van jongeren”
Hart voor Den Haag maakt zich al langer grote zorgen over de tendens dat twaalf- tot en met zeventienjarigen steeds vaker betrokken raken bij een ernstig of fataal geweldsdelict met een steekwapen. Eind januari overleed de 39-jarige snackbareigenaar Wei na een steekpartij in Loosduinen in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. (1) De politie heeft drie minderjarige verdachten opgepakt voor betrokkenheid bij het incident.
Eerder moest burgemeester Jan van Zanen, na meerdere geweldsincidenten tussen Syrische en Marokkaanse jongeren, in Zuidwest een samenscholingsverbod afgekondigden. (2)
“Het messenbezit onder jongeren neemt ernstige proporties aan en erger nog, jongeren deinzen er niet voor terug om ook daadwerkelijk te steken,” aldus Hart voor Den Haag fractievoorzitter Richard de Mos, die eerder een tienpuntenplan lanceerde om het toenemende wapenbezit onder jongeren te beteugelen. (3) “Ons 10-puntenplan moet zo snel mogelijk worden uitgevoerd, maar er moet meer gebeuren. We ontvangen namelijk steeds vaker noodkreten van ouders die radeloos naar hulp zoeken om hun ontspoorde kinderen weer in het gareel te krijgen. Zij lopen daarbij steevast tegen dichte deuren op.”
Ook de moeder van de kinderen die verdacht worden van doodsteken snackbareigenaar Wei stelt gesmeekt te hebben om hulp, maar dat die hulp niet op tijd kwam. (4)
““ Als het klopt dat, ondanks een ondertoezichtstelling, een kind niet uit huis geplaatst kon worden vanwege wachtlijsten en bureaucratie, dan is dat dus letterlijk een levensgevaarlijk hellend vlak,” aldus De Mos, die al langer signalen krijgt van ouders die niet meer weten wat ze met hun ontspoorde kinderen aan moeten. “Hoeveel invloed heb je als ouder op de in opkomst zijnde spijkerharde straatcultuur? (5)
De Mos wil dat er rap werk gemaakt wordt van zijn in december 2022 aangenomen motie om te komen met een Plan van Aanpak om de opkomende gewelddadige straatcultuur in Den Haag aan te pakken. (6)
“De in opkomst zijnde straatcultuur, waarbij jongeren steeds vaker normloos en respectloos zijn en die leidt tot onder andere een toename van criminaliteit en een toename van wapenbezit, waaronder messen, moeten we met wortel en tak uitroeien,” aldus De Mos, die ook wil dat praktische hulp, de ondersteuning die ontspoorde jongeren nodig hebben, er ook echt komt. “Eerder achter de voordeur ingrijpen, een noodloket met specialistische hulp voor radeloze ouders en het sneller opleggen van gebiedsverboden en huisarrest, zodat we steekgrage jongeren van straat houden.”
Lees hier onze schriftelijke vragen
(1) https://www.telegraaf.nl/nieuws/2071894822/man-overleden-na-steekpartij-in-den-haag-drie-minderjarigen-vast
(2) https://www.telegraaf.nl/nieuws/2024659727/politici-willen-actie-na-geweldsincidenten-den-haag-zuidwest-is-het-afvoerputje-geweest-en-is-nu-een-banlieue
(3) https://www.hartvoordenhaag.nl/de-mos-maak-eindelijk-werk-van-ons-10-puntenplan-om-jongeren-te-ontwapenen/
(4) https://www.ad.nl/binnenland/moeder-van-kinderen-die-verdacht-worden-van-doodsteken-snackbareigenaar-heb-gesmeekt-om-hulp~a86ef0c1/
(5) https://kro-ncrv.nl/ghosen-een-messenverbod-gaat-niet-helpen-maar-wat-dan-wel
(6) https://denhaag.raadsinformatie.nl/document/12242399/1/HvDH_11+Plan+van+aanpak+bestrijden+gewelddadige+straatcultuur